Vi følger boligmarkedet i og omkring Vejby og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Vejby følger boligmarkedet i og omkring Vejby. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Snerlevej 2 solgt for 4.500.000 kr.
Boligen overtages af Christina Bruun Madsen og Jacob Bruun Christensen den 22. april. Køberen har betalt 4.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 46.875 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.950.000 og boligen er derfor handlet til 131% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 6 værelser på i alt 96 kvm. og er opført i 1991. Grunden er på 1.275 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Tisvildeleje
Mælkevejen 10 solgt for 3.825.000 kr.
Boligen overtages af Jesper Poulsen og Malene Askjær Sand den 06. maj. Køberen har betalt 3.825.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 49.675 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til 248% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 77 kvm. og er opført i 1974. Grunden er på 1.209 kvm.
Boligen er solgt af LokalBolig Vejby
Strandgårdsvej 40, Rågeleje solgt for 3.650.000 kr.
Boligen overtages af Erik Viftrup Søndergaard og Gitte Bæk Søndergaard den 21. april. Køberen har betalt 3.650.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 27.652 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.300.000 og boligen er derfor handlet til 181% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 132 kvm. og er opført i 1971. Grunden er på 2.400 kvm.
Boligen er solgt af Ivan Eltoft Nielsen, Liseleje
Riishøj-Åsen 13, Rågeleje solgt for 2.595.000 kr.
Boligen overtages af køberen den 22. maj. Køberen har betalt 2.595.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 22.965 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 108% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 5 værelser på i alt 113 kvm. og er opført i 1979. Grunden er på 1.355 kvm.
Boligen er solgt af &Living, Helsingør
Englodsvej 6, Ørby solgt for 2.375.000 kr.
Boligen overtages af Søren Christensen og Laila Christensen den 20. april. Køberen har betalt 2.375.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 33.929 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 960.000 og boligen er derfor handlet til 147% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en fritidshus med 3 værelser på i alt 70 kvm. og er opført i 1975. Grunden er på 1.254 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af home Tisvildeleje-Vejby